Czas na herbatę i nie tylko

Sri Lanka należy do największej czwórki producentów herbaty na świecie. W centralnej części wyspy herbatniki są widoczne dosłownie wszędzie. Herbatnik może wyrosnąć do wysokości nawet 15 metrów, ale większość jest zastrzygiwana do około jednego metra. Powodem jest głównie komfort zbioru liści herbaty. Na Sri Lance herbata zbierana jest wyłącznie ręcznie, to gwarantuje selekcję odpowiednich liści zaraz podczas zbioru.


Zbierane są nowe dwa liście i pęk, w których jest najwięcej substancji, które mają wpływ na końcowy smak herbaty. 

Fajną bazę do eksplorowania kultury herbaty stanowi Ella, do której prowadzi sceniczna trasa kolejowa, o której wspominaliśmy w poprzednim wpisie. Zielone pejzaże otaczają wioskę z każdej strony. Naokoło można podziwiać platacje herbaty oraz cudne góry z wierzchołkami sięgającymi nawet do 2000 metrów n.p.m. Ella należy między bardzo spokojne miejsca z uroczymi widokami. W idealnych warunkach trzeba znaleść zakwaterowanie z balkonem lub terasem, na którym można w spokoju i bez pośpiechu zjeść smaczne śniadanie a wypić, jak samo miejsce sugeruje, filiżankę dobrej herbaty. 

Atrakcji w Elli jest sporo

Przechadzka pomiędzy herbatnikami. 

Sceniczne widoki na szczycie Little Adam’s Peak. 

9 arch bridge

By zrozumieć cały proces wytwarzania herbaty najlepiej wprost zajrzeć na linię produkcji w fabryce, gdzie niestety nie można robić zdjęć. Cały następny wpis będzie dedykowany produkcji herbaty, który opublikujemy wkrótce. 

Bardzo polubiliśmy Ellę. Zielone kolory dawają naprawdę fajnego kopa pozytywnej energii. Chłodniejszy klimat nie męczy, jak upalne dni nad oceanem. W Elli nam też najbardziej smakowała typowa kuchnia wyspy. W dodatku właściciel chatki, w której spędziliśmy 2 noce, gościł nas w tak serdeczny sposób, że nam nawet zaśpiewał i zagrał piosenkę z własnej twórczości. 

Było rewelacyjnie. Polecamy każdemu. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s