Czatowanie na smoki z Komodo

Nasze włóczęgi po Indonezji kontynuowały w kierunku następnej wyspy. Tym razem mogliśmy się zachwycać pięknami wyspy Flores. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o „wyspę kwiatów” pełną zieleni oraz zachwycających miejsc.

Sam wybór przejazdu z wyspy Lombok na Flores jest dla wielu podróżników wielkim dylematem, gdyż możliwości jest sporo a ceny bardzo się różnią. Można kupić drogie (w większości przypadkach przedrożone) bilety lotnicze, wykupić kilkudniowy rejs na łodzi z kilkoma postojami na ciekawych miejscach lub przejechać na Flores autobusem oraz trajektem. My z powodów takich, siakich a też owakich wybraliśmy opcję autobusu oraz trajektu.

Indonezja (1256)

Nareszcie Flores!

Po 29 godzinach podróży (o tak, widzicie dobrze, 29 godzin, czyli welcome in Indonesia) zmęczeni i szczęśliwi z ulgą stanęliśmy na katolickiej wyspie Flores, w portowym miasteczku Labuan Bajo.

Stąd można rozpocząć poszukiwanie smoka z Komodo na niedalekich wyspach Komodo i Rinca, które należą do parku narodowego Komodo National Park. Dla miłośników podwodnego życia Labuan Bajo stanowi najlepszą bazę do nurkowania oraz snorkelingu. Personel szkół nurkowania, których liczba na sto metrów kwadratowych jest zaskająco wysoka, każdemu z przybyszów powtarza, iż nie istnieje lepsze miejsca do nurkowanie w całej Indonezji. Właśnie tutaj można podziwiać przepiękne, majestatyczne manty.

Miasteczko Labuan Bajo od pierwszego spojrzenia robi wrażenie. Wszystko jest takie, jak powinno być, nieudawane. Na jedynej głównej ulicy Soekarno Hatta znajdują się głównie hotele, restauracje, szkoły nurkowania i agencje turystyczne organizujące wycieczki. Z nej rozchodzą się małe uliczki zamieszkane przez tubylców z reguły rybaków. I to wszystko!

Labuanbajo 16497766814_02d6d15feb_o

Powracając do naszego programu

Wieczorem zmęczeni podróżą z wyspy Lombok zamawiamy w pobliskiej agencji turystycznej wycięczkę na wyspę Komodo z dwoma przystankami na malutkich wysepkach, gdzie można snorklingować i podziwać piękną rafę koralową. Po wstępnych zamieszaniach, gdy nie czeka na nas żadna łódka z kapitanem, ponieważ to ostatni dzień Ramadanu a nikt przecież nie będzie pracować w tak zacny dzień, dołączamy do pary z Taiwanu i wyruszamy na morze.

Odpływamy od brzegu i naszym oczom ukazują się wysepki, a za nimi kolejne i następne. Wysepki, które mijamy, są różnorodne, jedna bardzo zielona, druga wysuszona totalnie. Jedna większa, druga mniejsza. Wokół błękit i ukryte tuż pod powierzchnią rafy koralowe.

Indonezja (1218)

Smoki z Komodo

Po 2 godzinach dobijamy do portu na Komodo. Jedyne na świecie smoki Komodo to po prostu wielkie i bardzo niebezpieczne jaszczury, które zeżrą nawet człowieka, buwoła, konia a też własne dzieci. Komodo są kanibalami. Zjadają wszystko oprócz pazurów. Pycha prawda?

Indonezja (1302)

Kto to taki? Komodo!

Indonezja (1293)

Na wycieczkę po wyspie ruszamy obowiązkowo z przewodnikiem, bo inaczej się nie da.

Indonezja (1286)

Spacerujemy dwie godziny po parku. Spotykamy sześć smoków, ale najwięcej się ich porusza we wiosce pod kuchnią. Przewodnik opowiada nam najważniejsze informacje o tych płazach, które uzupełnia przerażającymi historiami, co i kogo Komodo zeżrały i co po takiej uczcie zostaje (okulary administratora parku itp.).

W międzyczasie, cóż się to zbliża?

 Indonezja (1290)

Tym razem Komodo tuż przechodzi obok nas

Indonezja (1292)

W porze suchej cała flora wyspy jest wysuszona, w korycie rzeki nie płynie żadna woda a smoki poprostu odpoczywają w ukryciu, dlatego lepiej zaplanować wycieczkę na wyspę w porze deszczowej.

Indonezja (1279) Indonezja (1281) Indonezja (1283)

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, kiedy smoki mają okres rozrodczy. To idealny okres dla zwiedzenia parku narodowego Komodo, gdyż właśnie wtedy można widzieć prawdziwe dorosłe smoki, które się będą poruszać po całej wyspie w poszukiwaniu drugiej płci. Jednak was uprzedzamy, dorosły smok dorasta do 3 metrów i może biec z szybkością do 20 km/h! 😉

A co najbardziej ciekawe, badania wykazały, że w ślinie warana Komodo żyje około 50 różnych szczepów bakterii, które przy ukąszeniu dostają się do krwi zaatakowanego zwierzęcia, powodując infekcję prowadzącą do śmierci ofiary. W dodatku smoki Komodo nie mają wrogów naturalnych w łańcuchu pokarmowym, jedynym zagrożeniem dla młodych waranów są dorosłe osobniki.

Świat podwodny

Nasyceni widokami smoków wyruszamy w kierunku następnej przygody. Tym razem poznajemy świat podwodny w okolicach wyspy Flores. Kolorowe rybki, rozgwiazdy, koralowce robią wrażenie. Pływamy i obserwujemy fantastyczne życie pod wodą tak długo, jak nam kapitam naszej łódki pozwala.

Indonezja (1319) Indonezja (1323)

Plaże na takich wysepkach niemal jak ze zdjęć National Geographic, prawda?

Indonezja (1354)Indonezja (1340)

Pora wyruszać na dalszą wysepkę a potem czeka nas długi rejs do portu Labuan Bajo i oszałamiający zachód słońca, gdy niebo nabiera pomarańczowego koloru.

Indonezja (1246)

W dalszym wpisie opiszemy wam najpiękniejszą zapomnianą wysepkę, którą dotąd widzieliśmy. Bez wahania – our beloved place in Indonesia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s