Fundacja Billa Gatesa? Warto poczytać

Wczorajszy dzień spędziłam razem z szkolnymi kumplami w budynku fundacji Melindy i Billa Gatesów. Tak, chodzi o fundacje jednego z najbogatszych ludzi na świecie.

Foundation !

Siedziba Bill & Melinda Gates Foundation znajduje się w centrum miasta Seattle, obok wieży Space Needle. W budynku znajdują się jak biura pracowników fundacji, tak również Visitors Center, w którym można znaleźć wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące fundacji.

Co fundacja robi? Czym się przedewszystkim zajmuje? Ile pieniędzy fundacja przeznacza na swoje projekty? Czemu małżoncy Gates zdecydowali się założyć fundację charytatywną? Ile pracowników jest zatrudnionych w fundacji? Gdzie pomagają? Czemu pomagają? Są jakieś udowodnione skutki? Jest w ogóle fundacja do czegoś czy chodzi tylko i wyłącznie o dobre PR Billa Gatesa? 

Nie będę Wam pisała odpowiedzi na wszystkie wymienione pytania, ale w skrócie mogę zaproponować pare ważnych (jak dla mnie) informacji o których chyba dobrze wiedzieć.

1. Fundacja Billa i Melindy Gates jest największą prywatną fundacją charytatywną na świecie.

B i M

2. Fundacja działa od roku 2000  przez połączenie Gates Learning Foundation i William H. Gates Foundation. (William to ojciec Billa, przezywany jako Bill Senior.)

3. Bill po raz pierwszy pomyślał o pomocy charytatywnej na większą skalę, gdy przeczytał wraz ze swoją żoną artykuł „For Third World, Water is Still a Deadly Drink” w gazecie a zdecydował się przesłać ten artykuł swojemu tacie z notatką:

obrázek 1 (3)„Dad, maybe we can do something about this.” (Tato, może my możemy coś z tym zrobić.)

3. Wysokość dotacji w roku 2013 wynosiła $3,6 miliard, w roku 2012 $3,4 miliard.

4. W ośmiu biurach, które znajdują się w Seattle, Washington D.C., Delhi (Indie), Pekingu (Chiny), Londynie (WB), Addis Ababa (Ethiopia), Abuja (Nigeria) oraz Johannesburgu (RPA) jest zatrudnionych 1 211 pracowników.

5. Fundacja prowadzi cztery największe programy:

  • Global Development Program – ma na celu wykorzystanie postępu w dziedzinie nauki i technologii, aby ocalić życia w rozwijających się krajach. Zaliczane są tutaj szczepionki, leki i diagnostyki
  • Global Health Program – finansuje skuteczne rozwiązania, które mogą pomóc setki milionów ludzi, podnieść ich z ubóstwa i zbudować lepsze życie.
  • United States Program – Głównym celem fundacji w Stanach Zjednoczonych jest zapewnienie, że wszyscy absolwenci liceum będą przygotowani do college’u (szkoła wyższa). Chodzi o podniesie standardów we wszystkich szkoła w US.  Fundacja również  się zajmuje kwestią nierówności społecznych i ubóstwa w stanie Waszyngton.
  • Global Policy and Advocacy – adwokatura, analiza polityki i stosunków rządowych, a także wzmacnianie partnerstwa i filantropijnych sektorów charytatywny w Stanach Zjednoczonych i za granicą.

6. Warren Buffet corocznie wypłaca fundacji część swojich zarobków. W roku 2006 przekazał fundacji $1,6 miliard, w roku 2007 $1,76 miliard, w 2008 roku $1,8 miliard, w 2009 $1,25 miliard, w 2010 $1,6 miliard, w 2011 $1,5 miliard, w 2012 $1,5 miliard, w 2013 $2 miliardy. Niezłe dochody, prawda?

Czemu właściwie Visitor Center istnieje? 

Visitor Center ma na celu motywować oraz inspirować ludzi do podejmowania działań. Centrum jest dla wszystkich zainterowanych otwarte w dni powszechne oraz w sobotę. Zapraszani są wszyscy. Wejście jest gratisowe. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, iż spędzić 2 – 3 godzinki w tym miejscu: warto! Doprawdy można się w tym miejscu szczerze zastanowić, czy warto pomagać oraz w jaki sposób. Nie musi chodzić o wsparcie finansowe. Chociażby każdy z nas pomogł w ten sposób jak tylko potrafi. Adopcjom dzieci w rozwijających się państwach, podarowaniem niepotrzebych nam ubrań (z ręką na sercu, ile rupieci znajduje się w naszych szafach?), podarowaniem jedzenia dla potrzebnych w naszej bliskiej okolicy… jest tyle sposobów.

Jak Visitor Centrum wygląda:

F6 F5 F3 F2

Kilka zdjęć z naszej wizyty:

obrázek 4 (1)

obrázek 2 (4) obrázek 3 (3)To my… studenci z City University of Seattle

Na sam koniec… kilka słów Melindy i Billa:

„Nasz przyjaciel Warren Buffett jednego dnia dał nam wspaniałej porady na temat filantropii: „Nie wystarczy iść do bezpiecznych projektów,” powiedział. „Warto zmierzyć się z naprawdę trudnymi problemami.”

Nie możemy się nie zgodzić! Nasza fundacja łączy siły z partnerami na całym świecie do podjęcia pewnych trudnych wyzwań: skrajnego ubóstwa i złego stanu zdrowia w rozwijających się krajach, jak i niepowodzeń amerykańskiego systemu edukacji. Skupiamy się tylko na kilka problemów, ponieważ uważamy, że jest to najlepszy sposób, aby mieć ogromny wpływ… 

Wkładamy pieniądze do innowacyjnych pomysłów, które mogą pomóc usunąć bariery jak: nowe techniki, aby pomóc rolnikom w rozwijających się krajach by uprawiać więcej żywności i zarabiać więcej pieniędzy, nowe wyposażenia do zapobiegania i leczenia chorób śmiertelnych; nowe metody, by pomóc uczniom oraz nauczycielom w klasach w USA. Niektóre z naszych projektów zawiodą. My jednak z tym liczymy! Uważamy, że zasadniczą rolę filantropii jest, aby postawić na obiecujące rozwiązania, na które rządy państw oraz przedsiębiorstwa nie mają pieniądze…”

Dla zainterowanych wstawiam link by zobaczyć sprawozdania finansowe fundacji od roku 2002.

Pamiętaj! Możemy TO zmienić! 

We can make difference rozowy(design by Kasia)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s